اختصاص بیش از 140 میلیارد ریال برای 258 طرح اقامتگاه بوم گردی

24 مهر 1395

همایش بین المللی گردشگری ایران و نمایشگاه صنایع وابسته

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ امروزه مقوله گردشگری به عنوان صنعتی رو به رشد شناخته شده و در حقیقت گوی سبقت را از دیگر صنایع ربوده است.

به گفته کارشناسان ؛ گردشگری، مسافرتی هدفمند است که دسته بندی های متعددی دارد اما گردشگری مذهبی به ویژه برای جوامع مذهبی شکل و ترکیبی متفاوت تر از سایر اقسام گردشگری است.
در ایران اسلامی به عنوان کشوری با ظرفیت های گسترده در صنعت توریسم، گردشگری مذهبی دارای زیر ساخت های قابل توجهی است و استان لرستان به تنهایی دنیایی از سرمایه های مغفول در صنعت گردشگری دارد.
علاوه بر پنج هزار اثر باستانی، 2 هزار و 300 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، کوه های سربه فلک کشیده، رودخانه های خروشان، آبشارهای منحصر به فرد، پل های تاریخی، دشت های لاله های واژگون و صدها ودیعه بی نظیر الهی در طبیعت لرستان، مکان های مذهبی منحصر به فردی در این استان وجود دارد.
این استان همچنین سرزمین آداب و رسوم دیرینه عزاداری مذهبی است که آیین چهل منبر و گل مالی آن در فهرست آثار ملی ثبت شده اند.
آیین گل مالی لرستان علاوه بر عزای عزیزان از گذشته های دور توسط پیر و جوان در غم شهدای دشت کربلا برگزار می شود و هر گردشگر مذهبی را به خود جلب می کند.
موقعیت جغرافیایی قرار گرفتن لرستان در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب و واقع شدن در مسیر زائران کربلای حسینی فرصتی دیگر برای گردشگری مذهبی در این استان به شمار می رود.
لرستان استانی ولایی است که عشق به اهل بیت در تار و پود و فرهنگ و تمدن این دیار تنیده شده است.
بهره مندی این استان از اماکن مذهبی و مساجد تاریخی و فضاهای مذهبی عمق اعتقادات و ارادت مردم این استان به اسلام و اهل بیت را نشان می دهد.
حضور چشمگیر مردم لرستان در جوار اماکن مذهبی و بقاع متبرکه گواه ظرفیت گردشگری مذهبی و اعتقادات مردم این استان می باشد و رونق این فضا نیازمند ایجاد زیرساخت های بیشتر برای حضور گردشگران مذهبی در استان است.
به رغم تلاش های فراوان برای رونق گردشگری لرستان، اقدام چندانی برای معرفی گردشگری مذهبی در این استان صورت نگرفته است.

** برای تبدیل لرستان به مقصد گردشگری باید به گردشگری مذهبی توجه ویژه شود
استاندار لرستان ارزش ظرفیت های گردشگری این استان را به اندازه چاه های نفت دانست و گفت: لرستان آثار باستانی، میراث فرهنگی و ظرفیت های گردشگری منحصر به فردی دارد که باید از آنها برای جذب گردشگر استفاده کرد.
هوشنگ بازوند استفاده نکردن از ظرفیت های استان لرستان را مصداق از دست دادن فرصت ها خواند و افزود: میراث فرهنگی این استان علاوه بر ارزش های فرهنگی اجتماعی برای رونق اقتصادی استان اهمیت فراوانی دارند و با برنامه ریزی مناسب و سرمایه گذاری می توان از آنها برای اشتغالزایی استفاده کرد.
وی بیان کرد: تغییر کاربری منازل شخصی به محل اقامت گردشگر بیانگر حضور چشمگیر گردشگران در استان و احساس نیاز به راه اندازی مراکز اقامتی در لرستان است. 
بازوند با تاکید بر وجود ظرفیت قابل توجه گردشگری مذهبی در لرستان گفت: این استان علاوه بر بهره گیری از بقاع متبرکه، اماکن مقدس و امامزادگان در مسیر زائران کربلای معلی قرار دارد لذا باید تمهیداتی برای گردشگران مذهبی در نظر گرفته شود تا لرستان از معبر به مقصد گردشگری تبدیل گردد.
وی بر ایجاد امکانات و تجهیزات مورد نیاز گردشگران مذهبی در لرستان تاکید کرد و افزود: تمام مجتمع های بین راهی موظف به تجهیز و ایجاد زیرساخت های لازم برای گردشگران مذهبی لرستان هستند.
وی افزود: در صورت مشاهده هرگونه کم کاری در سرویس دهی به گردشگران مذهبی استان به ویژه زائران کربلای معلی، مجتمع های خدماتی، اقامتی و مسافرتی بین راهی با مدیران متخلف برخورد می شود.

** حضور سه میلیون گردشگر مذهبی در نیمه نخست امسال در لرستان
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون سه میلیون گردشگر مذهبی در اماکن مقدس و بقاع متبرکه استان لرستان حضور یافته است.
دیانوش چراغی افزود: تاکنون 168 بقعه، بارگاه، قدمگاه و مکان متبرکه در لرستان شناسایی شده است که از این مجموع 22 مکان متبرکه شاهد حضور زائران و گردشگران مذهبی هستند.
وی بیان کرد: این اماکن علاوه بر پذیرایی از گردشگران در طول سال در ایام پرتردد محرم و صفر، مناسبت ها و تعطیلات مذهبی با ازدحام بیشتری مواجه هستند.
به گفته چراغی لرستان دارای ظرفیت های غنی گردشگری مذهبی است که باید در راستای معرفی و شناسایی هرچه بهتر و معرفی این ظرفیت ها اقدامات جدی تری صورت گیرد.
وی اظهار کرد: محصولات فرهنگی و مذهبی متنوعی تولید شده است که باید در کنار دیگر ظرفیت های گردشگری استان لرستان معرفی شوند.
چراغی افزود: با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان در راستای تجهیز و ایجاد امکانات مورد نیاز این اماکن در استان سرمایه گذاری شده است.
وی گفت: با همکاری اوقاف برنامه ای منسجم برای ساماندهی اماکن متبرکه استان لرستان و جذب گردشگر در نظر گرفته شود.
هرسال هزاران گردشگر مذهبی از استان های مختلف کشور برای شرکت و مشاهده آیین گل مالی و چهل منبر لرستان به این استان سفر می کنند.


327
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر همایش
تاریخ های مهم
تاریخ شروع ثبت نام در همایش
11 اردیبهشت 1395
تاریخ شروع دریافت مقاله در همایش
11 اردیبهشت 1395
آخرین مهلت ثبت نام
8 اسفند 1395
آخرین مهلت ارسال مقاله
6 اسفند 1395
تاریخ برگزاری
10 و 11 اسفند 1395

شرکت توسعه گردشگری مازندران